Saunakultuuri juured ulatuvad ajas kuni 10 000 aastat tagasi…
Loe sauna ajaloost
Esimesed saunad olid maasse kaevatud või looduslikud augud, mis kaeti loomanahkadega. Võrreldavad tänapäeval kasutatavate telksaunadega. Palkidest ehitatud suitsusaunasid hakati ehitama Vanemal rauaajal (1-5 saj.) ja on väheste muutustega kasutusel tänapäevani. Saun oli laialt levinud kuni keskajani, mil Euroopas saunakultuur vaikselt hääbus, kuna sauna peeti mitme haiguse levimise põhjustajaks ja seostati joomise, ning prassimisega. Haiguste seostamine saunaga tulenes selle valest kasutamisest – toona kasutati sauna ka aadri või verelaskmiseks ja ei puhastatud piisavalt. Teiseks põhjuseks, miks Euroopast saunad peaaegu, et kadusid peetakse ka puidu puudust. Soomes ja Eestis negatiivset kuvandit saunal ei tekkinud, pigem vastupidi. Saun on meile olnud pigem püha paik. Hilisem tehnoloogia areng ja erinevad pesemisvõimalused suretasid sauna Euroopas lõplikult.
Tänaseks on saun jälle Euroopas oma kohta leidmas. Suur teene selles on olnud Teisest Maailmasõjast naasnud sõduritel, kes hea kogemuse kaasa viisid.
Suitsusaun
2021 aastal valminud uus suitsusaun on endise sajandivanuse sauna pisut täiendatud koopia. Suitsusaun on taas saavutanud oma eelkäijate väärilise hiilguse.
Sauna leiliruum on mahukas, lavale mahub kuni 10 inimest. Leilikuumust aitab suvisel ajal leevendada jõeveega välidušš . Suitsusauna ees olev väliterrass pakub võimalust lõõgastuda ja nautida Ahja jõe ürgoru kaunist loodust. Kes varem pole suitsusaunas käinud, kel meelest läinud või lihtsalt huvi, siis lugege ka suitsusauna kommetest .Kui sellest veel ei piisa, siis rohkem ja täpsemalt saate lugeda savusann.ee lehelt (kasuks tuleb Võro keele oskus).
Tiku Puhkemajade suitsusauna kütmine maksab 220 eurot ja kasutada saab sauna niikaua, kui leili jätkub. Kauaks leili jätkub sõltub aga paljuski sauna kasutajast.
Rätiku rent 2 eurot
Kümblustünn
Kümblustünni täitmine jõeveega (meeldiv kosutus pärast kuuma leili) 40 eurot.
Köetud veega kümblustünni kasutamine 110 eurot.
loe ka ajaloo kohta ..
Kümblustünni ajalugu ulatub väidetavalt 2500 aasta taha, mil kreeklased vulkaani kraatrites kuuma vanni nautisid. Hiljem hakati vulkaani kraatri taolisi vanne ise tegema ja kuumade kivide abil vett soojendama.
Ka vanas Roomas oli soojas vannis e. kümblustünnis käimine populaarne. Isegi sedavõrd, et leegionärid, kes võõraid maid käisid vallutamas ei maldanud koju jõudmist ära oodata ja ehitasid ise kümblustünne. Nii olla see tava levinud ka Kesk-Euroopasse.
Mõningate arvates sai tünnis kümblemine aga alguse Jaapanist, kus kohalikud tahtsid ahvide eeskujul samuti soojas vees sulistada. Vulkaaniliselt aktiivses piirkonnas, nagu Jaapan seda on, pakub loodus selleks hulgaliselt võimalusi.
Esimese Spaa kompleksi rajamise au kuulub jaapanlastele, teadaolevalt avati see juba aastal 705. Pakuti majutust, kümblustünni ja toitlustamist. Juba tollajal ei olnud kümblustünn pesemise vaid pigem lõõgastumise kohaks. Jaapanlased hakkasid tõenäoliselt esimestena valmistama puidust vanne (ofuro), mida võib lugeda kaasaegse vanni ja kümblustünni otseseks eellaseks.
Ilmakuulsaks tegid kümblustünni aga hoopis itaallased, vennad Jacuzzid, kes 1915 aastal alustasid puidust propellerite tootmisega. Hiljem valmistasid nad ka paar puidust lennukit, kuid klientidelt saadud, mitte eriti positiivse tagasiside tõttu (peale ühe lennuki alla kukkumist tapeti lennuki piloot ja 2 ettevõtte töötajat) lõpetati nende tootmine. Itaallastele omase rahutuse tõttu ei suutnud ellu jäänud 6 venda käed rüpes istuda ja asusid maisemate asjade kallale. Põllumajanduses kasutatavate pumpade tootmisest jõudsid vennad tänu õnnelikele ja mitte nii õnnelikele juhustele lõpuks mullivannide tootmiseni.
Tänasel päeval tegeleb ettevõtte lisaks tünnidele ka vannitoa sisustuse, basseinide ja muu taolisega. Ettevõttes on, perekond Jacuzzidele lisaks veel ca 5000 töötajat ja käive ligi 2 miljardit dollarit.